JIHOČESKÉ MOTOCYKLOVÉ MUSEUM

České Budějovice

exponáty     archiv     kresby     cestopisy     publikace     dílna     tisk
Právě renovované stroje

 vyhledávání:


Petr Hošťálek

Motoristický publicista,
historik a grafik.
Ale také stále aktivní motocyklový jezdec, který má za sebou několik dálkových expedic. Restaurátor historických motocyklů, soustředěných do exposice Jihočeského motocyklového musea
v Českých Budějovicích.


Dotazy a připomínky ke stránkám prosím zde
(hostalek@tiscali.cz)
.
Veškeré texty, fotografie a kresby uvedené na těchto stránkách je zakázáno dále publikovat bez souhlasu
autorů stránek !


Renovace

2004 - Renovace vojenského soutěžního "péráka"

Soutěžní pérák ÚDA Praha v průběhu závěrečné montáže. Přibližně v roce 1974 jsem získal vojenský motocykl Jawa 250 pérák z soutěžní úpravě.
Pocházel z Liberce-Harcova, od známého motocyklového závodníka Františka Helikara. Bylo mi řečeno, že se jedná o stroj, který jezdil ve sportovním středisku ÚDA Praha, kde František Helikar nějaký čas dělal náčelníka soutěžákům z řad vybraných vojáků.
Motocykl byl značně zašlý, nepojízdný a měl částečně rozebraný ...   celý článek

2010 - Renovace motorku BD 1S 38 AVZ-2 "Levoboček"

Velomotorek BD 1S 38 AVZ-2 Když jsem v roce 2002 navštívil pana Bohuslava Pilse z Kamenného Újezda u Českých Budějovic, abych se od něj dozvěděl něco o Vladislavu Vlkovi, známém československém předválečném motocyklovém závodníkovi, ale především konstruktérovi motocyklů Hurikan, pan Pils se náhle uprostřed rozhovoru plácnul do čela a prohlásil:

"Vždyť já tu vlastně po Vlčákovi něco mám! Běž ženo na půdu a přines ten ...   celý článek

2010 - Renovace motoru A.K.D.

Motor, zatím ještě neznámé značky a typu, v dochovaném ne příliš povzbudivém stavu - foto Hošťálek V létě 2010 započala renovace anglického motoru A.K.D. Single Port OHV z německého řemenového motocyklu nepříliš známé značky RMW (Ruhrtal Motorradwerke G.m.b.H., Neheim - Ruhr, Westfalen, Deutschland).

Na rozdíl od vlastního motocyklu, kde značka RMW byla nezpochybnitelná díky dochovaným a nepoškozeným tmavomodře smaltovaným emblémům na nádrži, byl výrobce motoru
Abingdon King Dick, ...   celý článek

2012 - Připojení sidecaru Nimbus

Pohled do dílny, Jirka Musil u soustruhu. 7. února 2012
Zahájení práce na připojení sidecaru k motocyklu Nimbus

Nimbus i sidecar převezy do dílny renovátora Jiřího Musila.
Motorka i sidecar nejdřív ustaveny a vypodloženy v poloze, jak budou vůči ve finále, aby mohl být promyšlen způsob uchycení.
Rozhodnuto udělat uchycení čtyřbodové. Jednak je to stabilnější, jednak bezpečnější a originální dánské sidecary k tomuto motocyklu také ...   celý článek

2012 - Renovace motorové dvoukolky Laurin & Klement

Torzo Hošťálkovy Laurinky 1901, vystavené na Srazu motorových dvoukolek na hradě Kámen v létě 2011. 2011
Laurin & Klement 1901 na Srazu motorových dvoukolek v červenci 2011 na hradě Kámen.
Když na tomto srazu vyhlásil hlavní pořadatel (director) pan Libor Marčík, že v sezóně následujícího roku 2012, u příležitosti 110. výročí závodu Paříž-Vídeň tuto trať pokoří se svým strojem Rössler & Jauernig, Petr Hošťálek okamžitě zareagoval, že výzvu přijímá a na start se postaví se strojem Laurin ...   celý článek

2015 - Oprava motocyklu Muriel W/NG

V létě 2015 přibyl do exposice Jihočeského motocyklového musea v Českých Budějovicích motocykl MURIEL W/NG, zajímavý stroj stavěný koncem sedmdesátých a dokončený začátkem osmdesátých let Jiřím Musilem z Českých Budějovic.   celý článek

2015 - Renovace závodního motocyklu BMW R47 - 1928

foto Miloň Dvořák  (březen 2023) Motocykl BMW typ R47
vyrobený dne 31. ledna 1928, číslo rámu 5421, číslo motoru 35286 a dodaný 15. února 1928 prodejnímu zástupci ing. A. Holečkovi a spol. v Praze.
Původně civilní stroj, provozovaný od roku 1961 Petrem Kadaníkem v Liberci, Purkyňova 14/547, v roce 1968 prodaný příteli Petru Hošťálkovi, tehdy v Liberci, Arbesova 6.
Dnes, po náročné řadu let trvající renovaci v podobě, jak ...   celý článek

2015 - Repase motocyklu Douglas Mk 4 S

Nabídkové foto od firmy ADAM Auto Moto, sro., Praha - levá strana V půlce září jsem z exposice Jihočeského motocyklového musea obětoval a prodal třipade péráka, abych si následně splnil jeden z dávných klukovských snů:
koupil jsem místo něj "anglického bavoráka" Douglas Mk IV S, kterého z Holandska dovezla firma ADAM Auto Moto, s.r.o., 143 00 Praha 4.   celý článek

2015 - Repase policejního motocyklu Enfield (India)

V roce 2010 jsem se přihlásil na motocyklovou cestu Nepálem, pořádanou moravskou adrenalinovou cestovkou "Rajbas" a k účasti přemluvil i přítele a veteránistu Miloně Dvořáka.
Cesta se jela na těžkých indických motocyklech Enfield 500 Bullet, pokračovatelích kdysi slavné anglické firmy Royal Enfield.
  celý článek

2015 - Repase závodního motocyklu Petrák Speciál (2 x Č 125 ccm)

8. dubna 2015 byl závodní motocykl "Petrák - Special" z roku 1949 převezen z exposice Jihočeského motocyklového musea v Českých Budějovicích do dílny mechanika a restaurátora Jiřího Musila k provedení repase motorů a zprovoznění.   celý článek

2020 - Renovace motocyklu BMW R17

21. září 2020 2020

21. září - Soubor dílů, připravených k renovaci:
kompletní podvozek vč. řidítek, dvě nádrže (jedna s rychlouzávěrem), ráfky kol, dvě sady blatníků (baroko) z toho jedna repliková, 2 nosiče, 2 kostry sedel, 2 x kryty přední vidlice, 1 x lité držáky reflektoru, dva originální reflektory bez parabol, dvě houkačky.
Dohodnuto dodat druhou sadu držáků reflektoru.   celý článek