JIHOČESKÉ MOTOCYKLOVÉ MUSEUM

České Budějovice

Malá Solnice
Piaristické náměstí
České Budějovice

Otevírací doba:
od 1.dubna do 31.října
denně 10:00-18:00

tel. 723 247 104
exponáty     archiv     kresby     cestopisy     publikace     dílna     tisk
Abecedně řazené materiály k vozidlům z celého světa.

 vyhledávání:

A
B
C
Č
D
E
F
G
H
CH
I
J
K
L
M
N
O
P
R
S
Š
U
T
W
V
Z

Petr Hošťálek

Motoristický publicista,
historik a grafik.
Ale také stále aktivní motocyklový jezdec, který má za sebou několik dálkových expedic. Restaurátor historických motocyklů, soustředěných do exposice Jihočeského motocyklového musea
v Českých Budějovicích.


Dotazy a připomínky ke stránkám prosím zde
(hostalek@tiscali.cz)
.
Veškeré texty, fotografie a kresby uvedené na těchto stránkách je zakázáno dále publikovat bez souhlasu
autorů stránek !


FIAT 520


Snímek z parkoviště 1. Mezinárodní Veteran Rallye České Budějovice 1966 (foto Hošťálek). FIAT 520 - čtyřdvéřová limousina se shrnovací střechou systému Webasto z roku 1926

Výrobce:
FIAT (Fabrica Italiana Automobile Torino), Torino, Italy

Vůz byl do prvorepublikové ČSR dovezen pražskou firmou
Fiat akc. spol. Praha II, Nekázanka 2. (telefon 259-5-7)
V době vzniku typu Fiat 520 už továrna opustila oválný chladičový znak v secesním stylu a nahradila jej novým, neméně zdařilým, znakem kruhovým, který byl obtočen stylizovaným vavřínovým věncem.
1968
18. dubna 1968 koupil Petr Hošťálek tento vůz od předchozího majitele p. Františka Hamana a nechal jej napsat na svou tehdejší manželku Mirku (na snímku v růžovém tričku). V té době byl Fiat už odhlášen, což ale nebylo nijak na závadu. Pro jízdy na veteránské i jiné soutěžní akce bylo možno zcela jednoduše požádat o zapůjčení dočasné espézetky na konkrétní termín či na dobu neurčitou a jízdy pouze zapisovat do záznamníku jízd.

Snímek je z prvního "zkušebního" výletu s přáteli "aerovkáři" Fialovými z Liberce. Vlevo je v bílém Petr Hošťálek, vedle něj Mirka Hošťálková. Zcela vpravo Mudr. Zorka Fialová.
foto: Mudr. Josef Fiala
foto: Petr Hošťálek (Liberec 1968) foto: Petr Hošťálek (Liberec 1968)
Po návratu z Kfz Veteranen-Rallye Halle (DDR) - fotografie jsou pořízené v Liberci, na Husově třídě před secesní vilou Karla Herziga, kde v roce 1968 bydleli manželé Fialovi.
Fiat 520 v zahradě čtyřpodlažní vily v Arbesově ulici č.6 v Liberci, kde bydlel Petr Hošťálek.
Rallye-Lázní 1968 - tady Fiat při průjezdu zatáčkou v tempu asi 85 km/hod. V roce 1968 se Petr Hošťálek s Fiatem přihlásil na Rallye-Lázní, což byla soutěž nikoliv pro historické, nýbrž pro cestovní a sportovní vozy, mezi nimiž start s automobilem z roku 1926 znamenal značný handicap. Zvlášť, když Fiat byl zařazen do nejsilnější kategorie přes 3.000 ccm, kde jedním ze soupeřů (a očekávaným favoritem) byl supersport ISO Rivolta. Pro kategorii byl vypsán jízdní průměr 80 km/hod., který byl pro Fiata nereálný, takže v každé etapě nabral několik trestných bodů. Přesto Petr Hošťálek soutěž dokončil - a poté jel ještě po ose cestu z Karlových Varů domů do Liberce...
KOMENTÁŘE:

24.12.2013 Láďa:
Tuhle 520 jsem získal v roce 1964 za 800.- Kčs. Auto bylo jak nové.Bohužel jsem šel na vojnu a auto jsem prodal za 1500.-Kčs.Te´d roním slzy.
 
20.2.2014 Petr Hošťálek:
Nezbyla nějaká fotka? Aspoň zapůjčit nebo naskenovat..?
 

Přidat kometář k článku:
jméno, přezdívka ...

text