JIHOČESKÉ MOTOCYKLOVÉ MUSEUM

České Budějovice

exponáty     archiv     kresby     cestopisy     publikace     dílna     tisk
Info pro novináře, presskit.

 vyhledávání:


Petr Hošťálek

Motoristický publicista,
historik a grafik.
Ale také stále aktivní motocyklový jezdec, který má za sebou několik dálkových expedic. Restaurátor historických motocyklů, soustředěných do exposice Jihočeského motocyklového musea
v Českých Budějovicích.


Dotazy a připomínky ke stránkám prosím zde
(hostalek@tiscali.cz)
.
Veškeré texty, fotografie a kresby uvedené na těchto stránkách je zakázáno dále publikovat bez souhlasu
autorů stránek !


Motocyklové muzeum v Solnici zřejmě zůstane

Deník.cz

České Budějovice -Motocyklové muzeum, které sídlí na Piaristickém náměstí v městském objektu, se možná nebude muset stěhovat.
Autor: Deník / Petr Lundák Naznačují to předběžné dohody mezi majitelem sbírky Petrem Hošťálkem a primátorem Jurajem Thomou. Petr Hošťálek řekl Deníku, že by nová úprava mohla být i dlouhodobého charakteru.

„S panem primátorem je domluvena předběžná dohoda i nějaké podmínky. Město by si mělo sbírku pronajmout, mělo by ji pojistit a já bych se stal jako správce sbírky zaměstnancem města,“ přiblížil zatímní ujednání veteranista Petr Hošťálek.

Motocyklovému muzeu hrozilo, že se bude muset vystěhovat, protože radnice chtěla hledat v rámci výběrového řízení nového nájemce pro objekt malé solnice. To však vyvolalo vlnu kritiky.

Primátor města Juraj Thoma uznal, že radnice udělala před časem při jednání s Hošťálkem chybu. „Bylo tam fatální pochybení v tom, že se s ním nekomunikovalo. Máme s panem Hošťálkem smlouvy vždy na jeden rok, které můžeme prodloužit pouze třikrát. Teď jsme to tedy museli začít nějak řešit a on se to bohužel dozvěděl až z médií,“ řekl Thoma.

Radnice má nyní podle jeho slov zájem, aby Hošťálek v solnici zůstal. Řešením by mohlo být, že si město Hošťálkovu sbírku zapůjčí a veteranista se oficiálně stane zaměstnancem magistrátu. „Dohodli jsme se, že o tom budeme jednat v prosinci, až se pan Hošťálek vrátí z cest. V tom případě bychom pak nechali zpracovat i znalecký posudek na hodnotu sbírky,“ doplnil Thoma.

Když radnice oznámila, že chce hledat nového nájemce pro svůj objekt, přičemž nevyloučila, aby se o prostor znovu ucházelo Motocyklové muzeum, nechyběly kritické reakce. „Veřejnost prokázala, že ji to zajímá, že by po čtrnácti letech mělo muzeum skončit a že by to cítila jako ztrátu,“ zmínil Hošťálek a připojil, že podpora veřejnosti jej velice potěšila. Motocyklový historik ale zdůraznil, že oceňuje dohodu s radnicí.

„Já to nevidím jako boj s radnicí, ale mé přání je, aby ve spolupráci s radnicí fungovalo muzeum lépe,“ řekl k dění v minulých týdnech Hošťálek. Ocenil také, že by napříště mohla být dohoda s městem ohledně instalace sbírky dlouhodobějšího charakteru. „Smlouva by mohla být minimálně na pět, možná až na deset let. Aby to nebylo každoročně v nějaké nejistotě,“ řekl Hošťálek s poukazem na dosavadní stav, kdy se pro muzeum nájemní smlouva prodlužovala vždy jen na rok.

Muzeum, které je přístupné od dubna do října veřejnosti, nabízí zajímavé motocyklové unikáty, většinou spojené 
s Českými Budějovicemi. Motocyklový fanda a historik Petr Hošťálek shromáždil například vývojovou řadu mopedů Stadion, které se v Českých Budějovicích kdysi vyráběly. Motocykly si v malé solnici prohlédne ročně v průměru zhruba sedm tisíc lidí.

Zastánce další existence motocyklového muzea v posledních dnech zvedla ze židle také zpráva o tom, že objekt solnice nabízí k prodeji za 17 milionů korun liberecká realitní kancelář. „Tohle si přece nemůžeme nechat líbit – vždyť je to SOLNICE!!!!!, zaznívalo například mezi Budějčáky.

K prodeji ovšem není takzvaná malá solnice, kterou vlastní město a kde je umístěno muzeum, ale sousední velká solnice, kterou vlastní soukromá osoba. Jak Deníku potvrdil realitní makléř Jan Luxemburg, zastupuje majitele solnice, která je v současné době skutečně na prodej. „Několik zájemců už se ozvalo, ale zatím se nejednalo o žádnou vážnou nabídku,“ sdělil na dotaz Deníku Luxemburg.

O koupi objektu podle mluvčí radnice Jitky Welzlové nemá s ohledem na finance v současnosti zájem ani budějovická radnice.
.