JIHOČESKÉ MOTOCYKLOVÉ MUSEUM

České Budějovice

exponáty     archiv     kresby     cestopisy     publikace     dílna     tisk
Info pro novináře, presskit.

 vyhledávání:


Petr Hošťálek

Motoristický publicista,
historik a grafik.
Ale také stále aktivní motocyklový jezdec, který má za sebou několik dálkových expedic. Restaurátor historických motocyklů, soustředěných do exposice Jihočeského motocyklového musea
v Českých Budějovicích.


Dotazy a připomínky ke stránkám prosím zde
(hostalek@tiscali.cz)
.
Veškeré texty, fotografie a kresby uvedené na těchto stránkách je zakázáno dále publikovat bez souhlasu
autorů stránek !


i-dnes.cz "Jihočeské muzeum motorek zřejmě zanikne, radnice mu neobnoví smlouvu" (2011)


Ilustrační snímek. Foto Dalibor Glück, MF DNES Jihočeskému motocyklovému muzeu v Českých Budějovicích hrozí zánik. Radnice totiž jeho provozovateli Petru Hošťálkovi neobnoví smlouvu na využití prostor v malé solnici na Piaristickém náměstí. Hošťálek tak zřejmě sbírku 150 motocyklů v hodnotě asi 19 milionů korun rozprodá.
Sezona muzea končí posledního října a co bude dál, je zatím nejasné.

"Nemám dosud žádné oficiální vyjádření města. Informaci o tom, že mi radnice neobnoví smlouvu, jsem zaslechl v médiích," řekl provozovatel muzea a majitel vystavených motocyklů Hošťálek.
Sám za využívání prostor městu nic neplatil. Dohoda byla taková, že město poskytne prostory a Hošťálek na oplátku asi 150 exponátů. "Město si pro sebe vybíralo vstupné a já jsem z něj dostával mzdu, jako zaměstnanec," vysvětlil Hošťálek.
Podle náměstkyně primátora Ivany Popelové ale byl tento smluvní vztah právně dost nejasný. "Abychom v tom udělali pořádek, rozhodli jsme se smlouvu na provoz muzea neobnovit a vypsat výběrové řízení na využití prostor solnice. Do něj se samozřejmě může pan Hošťálek také přihlásit," uvedla Popelová.
Hošťálek ale nepočítá s tím, že by se do výběrového řízení hlásil. "Město jistě bude hledat pro solnici komerční využití," řekl.
Ve sbírce jsou i stroje českobudějovických závodníků

Co bude se sbírkou dál je zatím nejasné. Nejspíš se ale bude rozprodávat. Majitel zvažuje, že ji nabídne jako celek nějakému jinému městu nebo motocykly rozprodá i po kusech.
"Nemám na vybranou. Sám nemám prostory, kde bych mohl sbírku uskladnit," říká Hošťálek.

Jihočeské motocyklové muzeum fungovalo v Budějovicích 14 let, převážnou část z této doby sídlilo právě v solnici. Expozice patří mezi nejvýznamnější svého druhu v zemi. Najdete tu motocykly, které se vyráběly v Motoru Jikov - Hurikany. Ve sbírce jsou i stroje po českobudějovických závodnících.
Expozice je podle jeho slov známá v celé Evropě. Ročně ji vidělo asi osm tisíc návštěvníků, přijížděli sem i lidé ze zahraničí.

Zdroj: http://budejovice.idnes.cz
Reakce:
Nechce se mi ani věřit
Sbírka a muzeum p. Hošťálka jsou jedinečné, možná nejvýznamnější toho druhu u nás vůbec. Je to jeho obdivuhodné celoživotní dílo. Nechce se mi ani věřit, že by radní vypudili ze svého města něco takového a že by se ty často naprosto unikátní exponáty musely po kusech rozprodat. Chápu že výnos z muzea je asi menší, než kdyby tam byla herna, nebo rychlé občerstvení, ale penízea okamžitý zisk nejsou všechno a jen uplní zabedněnci to nechápou. Držím palce p. Hošťálkovi, aby se mu podařilo pro svoje stroje najít jiné prostory, upřimě věřím že se to podaří. Ale do Budějic se raději zajedu ještě rychle podívat...

MI14
29.10.2011 1:30

Také se mi tomu nechtělo věřit.

Co jenom cizinců se mě na to muzeum ptalo. Už tak je v Budějovicích málo míst, na které lze lákat turisty. A přijít o tak významné místo. No prostě ukázka toho, jak pracuje nynější zastupitelstvo. Turistické lodě, které nikdo nechce a nikdy se nemají šanci zaplatit, rušní zelených ploch, devastace dopravní situace umístěním už celkem snad 40 semaforů na městském okruhu (z toho více jak 2/3 kvůli obchoďákům), rušení motocyklového muzea a a kulturního domu Solnice a takhle by se dalo pokračovat. Tohle skutečně není správný směr.

ScoutX
31.10.2011 8:55
Žádost a prosba na zastupitelstvo ČB

Vážené zastupitelstvo, milý Petře,
sedněte si prosím v klidu ke stolu a zachraňte společně, ve prospěch obou stran, návštěvníků Jižních Čech a ČB a potažmo celé motocyklové veřejnosti nejen u nás, ale i v zahraničí tak vyjímečnou sbírku, jako je Jihočeské motocyklové muzeum Petra Hošťálka. I když to třeba nebude Solnice, tak se určitě najde jiná vhodná lokalita. S podílením města ČB, by to nemělo být těžké.
Pánové radní, ukažte porozumění pro nenahraditelné hodnoty, pomozte najít schůdné řešení a vzpomeňte si, že jste na Vašem místě ve službách obyvatelstva a ne naopak.
Věřím , že vše dopadne dobře - byla by to velká ztráta a ostuda pro představitele města.
Dr. Jiří W. Pollak, sc.

pollak
1.11.2011 21:18
Popelová a Thoma

Popelová a Thoma, kteří si hrají na milovníky kultury, tímto způsobem devastují sbírku, která je unikátní a ještě s velkou vazbou na ČB. Vždyť mnoho vystavených kousků bylo vyrobeno v ČB!!!!!!!!!

EL HISPANO
1.11.2011 10:04

Historie patří k základnímu vzdělání!

Petr Hošťálek vybudoval sbírku, která detailně popisuje motocyklovou historii Českých Budějovic. V prvním patře muzea je ucelená sbírka mopedů Stadion včetně prototypů a sportovních verzí. Nechybí zde ani dokumentace a modely z výroby. Je to rarita na kterou se chodí dívat všichni kluci, kteří někde objeví Stadion. Ale to je jen malá část expozice, je zde i společenský rozměr osobností, kteří se rozvoji motorismu v regionu věnovali a jsou zde i stroje místních závodníků. Není asi problém expozici odstěhovat jinam, ale největší jihočeské město přijde o něco, co už NIKDY NIKDO nedá dohromady... a v tom je ta největší tragédie.

Na zlikvidování prodělají pouze občané Českých Budějovic!

Ing. Karel Kupka, vydavatel časopisu o historii motorismu Motor Journal

Hujer Ručka
2.11.2011 9:27


Urážka národního dědictví!

Ujišťuji všechny občany Č. Budějovic a České republiky, že "zvěrstvo" v podobě záměru rušení překrásné a odpovědnými úředníky nedoceněné sbírce technických unikátů nemohu připustit. Jako člen zastupitelstva města České Budějovice budu na jednání zastupitelstva příští týden 10.11.2011 požadovat od náměstkyně primátora paní Popelové vysvětlení záměru vypovězení smlouvy, resp. její neprodloužení. Žádné muzeum, žádné divadlo, není výdělečné a vymlouvání se na směšně malé režijní náklady v řádu cca 200 tisíc korun je pouhý politický byznys, závist a neschopnost úředníků nejen muzeum zachovat, ale především oprašovat a být hrdý na takový skvost, který samozřejmě překračuje pomyslné hranice České republiky.
Je skandální ostudou, že o zcela samozřejmých záležitostech, jako je zachování technického dědictví národa, je někdo vůbec schopen uvažovat, že ho bude rušit.

Ing. Stanislav Rataj, zastupitel města České Budějovice a člen dopravní komise, rataj@rataj.cz

Standa Rataj
3.11.2011 11:23


Proč to?

Málo lidí dokáže věnovat 60 let svého života pečlivě a systematicky jednomu oboru, jednomu zájmu. Jedním z nich je i pan Petr Hošťálek. A výsledkem je unikátní sbírka motocyklů a motoristické dokumentace v hodnotě penězi těžko vyjádřitelné.
Celou tuhle sbírku před několika lety půjčil pan Hošťálek městu České Budějovice, aby si pomocí jí zlepšovalo image, a´už před obyvateli, nebo před turisty. V podstatě bez nároku na odměnu, neboť směšná částka, kterou od města pan Hošťálek dostává jako plat kustoda, mu podle mého názoru nemůže zaplatit ani benzín na cesty do muzea.
A ejhle – po těch několika letech kdosi v zastupitelstvu z jistil, že by se dala Malá solnice nějak lépe ekonomicky využít. Že by třeba chráněný památkový prostor o rozloze 2 x cca 100 m2 mohl vydělat 5 000 000, 10 000 000 Kč ročně. Nebo, považte, i víc!
Věříte tomu někdo ? Mně spíš vychází, že si někdo z mocných Českých Budějovic usmyslel zřídit si butik nebo třeba masážní salon, co já vím, ve středu města.
FUJ !

jenyk1300
3.11.2011 14:41


Chléb a hry

Nádherný příklad toho, jak se město snaží pod záminkou "zkvalitnění služeb" občanům, přihrát si malou domů, aniž by někteří zastupitelé přišli o přízeň většiny občanů.
Toto se dělo již dávno v historii za Řecka a Říma. Nejlépe se lidé umlčí chlebem (postavení nových nesmyslných obchodních domů) a hrami (hřiště, stadiony, koupaliště,...). Pak si můžete dělat co chcete a vše vám projde. Bohužel na to doplácí to, co má opravdový přínos pro kulturu a vzdělání člověka. A toto jedinečné muzeum tento přínos má nejen pro člověka, ale i pro historii města.
Jenže ti nahoře nepotřebují příliš vzdělané obyvatelstvo, jelikož to jim nikdy nepůjde tak naruku. Já vím, že je těžké s nimi bojovat a asi se to nedá zachránit. Jen na to prosím myslete při dalších volbách...
Mimochodem jsem zvědav, co v budově bývalé solnice vyroste za kulturní svatostánek. Držím palce pane Hošťálek!

Michal Hojda, vedoucí prodeje vozů Land Rover

oldtimer
3.11.2011 15:01


Učím se chápat

Ano, učím se chápat podobné krkolomnosti v našem státě. Říkalo se dej úředníkovi pod zadek židli a vyrobí formulář. Na formuláře už ale dávno není nikdo zvědavý, a tak dnes úředník vyrobí podobně nesmyslný problém. Důvodem je pochopitelně ospravedlnění oné židle pod zadkem, úředník má důležitou práci, řeší totiž každou chvíli nějaký podstatný problém - třeba zrovna ten, kolem kterého se strhla tato mediální diskuze.
Nechce se mi totiž věřit, že by zrušení věhlasného Jihočeského muzea motocyklů mohl někdo z našich zvolených zastupitelů myslet vážně a k případu nemám co nového věcného dodat, vše již zaznělo v předchozích příspěvcích. Ať se ale na onu kauzu podívám z jakékoli strany, přepadá mne smutek z toho, v jaké společnosti to žiji. Začínají se vkrádat necudné myšlenky o možné nabídce provize za zprostředkování jiného využití historické budovy...
Učím se chápat, ale mnohdy se to nedaří.

Jan Čejchan, šéfredaktor časopisu MOTOXPRESS

motox
3.11.2011 17:23


Až příliš typická ukázka chování zastupitelů

Až příliš typická ukázka chování zastupitelů města v dnešní době. V případě, že kulturní hodnoty, muzeem představované, nejsou předmětem masového zájmu, či v souladu se zájmy bohatých investorů, je třeba je pohřbít.
Město České Budějovice si takové chování zastupitelů nezaslouží! Chce se mi zvolat: "Lidé braňte své město před útokem barbarů!"
Kulturní dědictví naší země bylo po dlouhá léta rozkrádáno do té míry, že produkty některých odvětví již nelze uchovat pro budoucnost v ucelené podobě. Málem se tak stalo i s prvními československými mopedy, mopedy Stadion. Z tohoto pohledu je zcela nedocenitelné úsilí Petra Hoštálka o zachování historické paměti výroby mopedů Stadion v ucelené podobě. Publikační činnost Petra Hošťálka budiž toho dokladem. Muzejní expozice a archiv obsahují samozřejmě i mnoho dalších unikátů.
Vážení zastupitelé města České Budějovice. Myslíte, že si můžete dovolit připravit naši společnost o tak důležitý vazník s technickou historií naší země?

MotoMagazin
3.11.2011 17:54


Tak nevím

Vážení, situaci kolem motomuzea v solnici sleduji již delší dobu. Protože Petra Hošťálka znám osobně a jsme úplně stejně postižení, tedy láskou k motocyklům a cestování na nich, naprosto nechápu přístup některých budějovických radních k Petrovi a muzeu vůbec. Řekněte mi, kdo dnes, nebojím se říci nezištně, provozuje jednu z kulturních dominant města?
Proč člověk, který oobětuje stovky hodin práce pro budoucí generace musí ještě řešit nesmyslné půtky s městem, kterému pomáhá?
Ať představitelé města zváží, zda je rozumné jednoduchým škrtem pera nenávratně zničit vybavené a slušně fungující muzeum.
Nebo by se jim místo technických skvostů vytvořených také jejich předky líbila třeba herna s automaty plná nepřizpůsobivých, která sice přinese více peněz městu, ale kulturní přínos nula? Petře, pevné nervy, spousta lidí za Tvou prací stojí!
Libor G

Jawag
3.11.2011 21:25


Vzkaz čtenářky

Je tu celá vývojová řada mopedů Stadion, prototypů, seriově vyráběných strojů, sportovních speciálů, je tu průřez výroby ČZM Strakonice, závodní stroje, jediný zachovaný prototyp Hurikán. Když by se jednou ta sbírka roztrhala, bude to nenávratná škoda, stejná jako rozbít křišťálovou vázu a věřit, že střepy mají stejnou cenu.

Zdravím a přeji úspěch ing. Stanislavovi Ratajovi a Tobě Petře držím všechny palce

Jaroslava Brutarová