JIHOČESKÉ MOTOCYKLOVÉ MUSEUM

České Budějovice

exponáty     archiv     kresby     cestopisy     publikace     dílna     tisk
Info pro novináře, presskit.

 vyhledávání:


Petr Hošťálek

Motoristický publicista,
historik a grafik.
Ale také stále aktivní motocyklový jezdec, který má za sebou několik dálkových expedic. Restaurátor historických motocyklů, soustředěných do exposice Jihočeského motocyklového musea
v Českých Budějovicích.


Dotazy a připomínky ke stránkám prosím zde
(hostalek@tiscali.cz)
.
Veškeré texty, fotografie a kresby uvedené na těchto stránkách je zakázáno dále publikovat bez souhlasu
autorů stránek !


100 let Autoklubu České republiky - 2004


Plaketa Účastník hvězdicové jízdy AKRČS 2004 Autoklubu České republiky je právě 100 let…

…a tak se tuto sobotu, 24. dubna 2004, časně ráno a bez ohledu na počasí, vydá na trať vzpomínkové hvězdicové jízdy tři sta vybraných historických vozidel z různých koutů naší republiky.
Cíl je pro všechny v Praze, v Opletalově ulici, před budovou Autoklubu. Každý z přihlášených si pokládá za čest, že se může zúčastnit. A to i přesto, že jedinou odměnou bude plaketa, vydaná k této příležitosti.
Možná si leckdo dodnes pamatuje zářivě zlatý zubatý znak předválečného Autoklubu republiky československé se státním lvíčkem uprostřed. Byl smaltovaný v barvách trikolory a ještě v šedesátých letech zdobil chladiče mnoha českých i slovenských automobilů. Jejich řidiči, obvykle „gentlemani silnic“, byli na něj náležitě hrdí.
Potom pomalu přestával být vidět a potkat ho se stávalo čím dál vzácnějším. To, jak se ze silnic začaly vytrácet hranaté karosérie vyběhlých typů - a spolu s nimi i ono gentlemanství za volantem. Mizející znak autoklubu měla v té době nahradit tmavomodrá placka Svazarmu, na které byl volant s připlácnutou rudou hvězdou. To začínaly jezdily Spartaky a po nich první Octávie. Jenže ta svazarmovská placka už nikdy nikomu tak k srdci nepřirostla. Snad proto, že někdejší demokratický autoklub byl dobrovolně povinným Svazarmem zcela nedemokraticky zrušen. A možná i proto, že ta placka předválečnému znaku se lvíčkem nesahala po kolena ani po výtvarné stránce…
Ani se nelze divit, že ve snaze navázat na demokratickou tradici autoklubu předválečného se autoklub současný vrátil k téměř nezměněné podobě původního znaku. Z něj vychází i plaketa sobotní vzpomínkové cílové jízdy. Ne, nedělejte si naději, bude neprodejná. Šanci ji získat má skutečně jen každý z oněch tří set jezdců, pokud se svým historickým strojem dojede až před budovu Autoklubu České republiky.
Pro účastníky z jihočeského regionu je start v 7.00 ve Vyšším Brodě a v 8.00 bude šance je pozdravit během krátké zastávky na českobudějovickém náměstí Jiřího z Poděbrad. Jen tak namátkou – z Jihočeského motocyklového musea vyrazí na trať motocykl Harley-Davidson z roku 1942, v sedle s Petrem Hošťálkem. Z Českých Budějovic odstartuje i kabriolet Praga Lady Josefa Mrázka. A za volantem velmi rychlé červené sportovní aerovky se za svou plaketou vydá také Emil Roděj z Hluboké u Borovan spolu se svým spolujezdcem Radkem Ambrožem.
A tady už je Petr Hošťálek v cíli, před budovou autoklubu v Praze, v Opletalově ulici.