JIHOČESKÉ MOTOCYKLOVÉ MUSEUM

České Budějovice

exponáty     archiv     kresby     cestopisy     publikace     dílna     tisk
Info pro novináře, presskit.

 vyhledávání:


Petr Hošťálek

Motoristický publicista,
historik a grafik.
Ale také stále aktivní motocyklový jezdec, který má za sebou několik dálkových expedic. Restaurátor historických motocyklů, soustředěných do exposice Jihočeského motocyklového musea
v Českých Budějovicích.


Dotazy a připomínky ke stránkám prosím zde
(hostalek@tiscali.cz)
.
Veškeré texty, fotografie a kresby uvedené na těchto stránkách je zakázáno dále publikovat bez souhlasu
autorů stránek !


Výstava "NEPÁL - NAMASTÉ" v Českých Budějovicích (2011)


Pozvánka PETR HOŠŤÁLEK a ING. MILOŇ DVOŘÁK

vás zvou na výstavu fotografií z motocyklové cesty Nepálem, konané
v centrální budově Úřadu Jihočeského kraje v Českých Budějovicích
ve dnech 16. února až 30. března 2011.
Návštěvní hodiny: PO a ST 8,00 - 16,00 / ÚT a PÁ 8,00 - 14,00
jihocesky_kraj-barevne_2a Výstava je pod záštitou Jihočeského kraje ( www.kraj-jihocesky.cz )
Miloň Dvořák Ing. Miloň Dvořák, Ph.D.

Narozen 25. prosince 1981 v Českých Budějovicích. Povoláním VŠ učitel a odborný asistent v oboru Fytopatologie na Lesnické a dřevařské fakultě Mendelovy univerzity v Brně, kde získal vzdělání. Ve volném čase ale především veteránista tělem i duší, majitel sbírky historických motocyklů, fotograf, myslivec a vodák.
Miloň Dvořák v jízdě "Proč zrovna do Nepálu a na Enfieldech?
Je to taková sloučenina mých snů, že jí nešlo odolat.
Asi úplně první podnět mi dala moje dávná láska k jedné slečně, které se léta chystala do Indie a Nepálu učit ve školách angličtinu malé děti. K tomu se přidal kamarád veteránista Petr Hošťálek, který o této cestě začal vyprávět v kolektivu motorkářů, kam jsem se nachomýtl i já. Líčil historii anglické zbrojovky, od které koupila indická společnost licenci na výrobu motocyklů Royal Enfield, které dodnes vyrábí v prakticky nezměněné podobě.
Ten kolektiv tenkrát kroutil hlavou, ale já kývnul. Snad pod tíhou vzpomínek na tu slečnu, Petrova sugestivního líčení cesty, kterou znal z autentického videa, při představě jízdy na novém indicko-anglickém veteránu, nebo po té láhvi vína, kterou jsem měl v sobě.
Každopádně cesta předčila moje očekávání. Byl jsem u vytržení z toho, jak je každičký den pro nás připraveno nějaké překvapení, nějaký zážitek, ať už adrenalinový, fyzický nebo duševní, ale vždy něco, co člověk ještě v životě nezažil, něco nového. Přitom vše probíhalo v naprosté pohodě, organizačně zvládnuto, počasí jak na objednávku, peníze stačily, síly několikanásobně také. Byl to úžasný psychický odpočinek, prostě skvělá dovolená!
Cestu do těchto končin mohu každému jen doporučit. Člověk tam poměrně rychle po vzoru místních pochopí, jak se dá opravdu šťastně žít i v u nás nepředstavitelné chudobě. Těšit se z toho, co má, z rodiny, z přátel, z malých radostí, jako je odpolední "člověče nezlob se" v čajovně. Bez alkoholu, bez kouření, často bez peněz, jen ve své milované víře."

Petr Hošťálek Petr Hošťálek

Narozen 8. srpna 1943 v Mladé Boleslavi. Povoláním všechno možné. Za totality řidič, skladník, pak grafik. Po sametové revoluci chvíli podnikatel, pak zakladatel Jihočeského motocyklového musea v Českých Budějovicích. Nyní historik, spisovatel a publicista, především ale motorkář, dobrodruh a cestovatel…
Petr Hošťálek na lanovém mostě "Proč do Nepálu a na Enfieldech?
Protože je mi vlastně jedno kam a na čem. Hlavně, že je přede mnou dálka a spousta kilometrů, strávených v sedle nějakého pořádného, nejraději čtyřtaktního, motocyklu.
Každá krajina je zajímavá, i poušť, a dobrodružství má člověk před sebou. Schovává se za horizontem, za nepřehlednou zatáčkou, nebo u řeky, která se rýsuje v dálce.
Na tuhle cestu jsem se těšil, protože jsem věděl, že přinejmenším dva z účastníků jsou stejné krve. Kamarád a veteránista Miloň, který podobně jako já, s chutí usedne na jakýkoliv motocykl a dobrodruh Honza Odehnal, majitel cestovky Rajbas, co naši cestu organizovala. Ve finále se ukázalo, že i zbytek party, Pinďa, Jirka a Karel z Bučovic, byli fajn a jsem přesvědčen, že na společnou cestu do předhůří nejvyšších kopců zeměkoule budou vzpomínat stejně rádi, jako my s Miloněm…"

Lanový most
Údolím řeky Kali Gandaki
Ne-cestou do království Mustang
Moderní převtělení Šivy - boha Ničitele
... více si můžete prohlédnout na výstavě.
Následně se pak těšit na společnou cestopisnou knížku, kterou autoři výstavy připravují a která vyjde na podzim tohoto roku!