JIHOČESKÉ MOTOCYKLOVÉ MUSEUM

České Budějovice

exponáty     archiv     kresby     cestopisy     publikace     dílna     tisk
Abecedně řazené materiály k vozidlům z celého světa.

 vyhledávání:

A
B
C
Č
D
E
F
G
H
CH
I
J
K
L
M
O
N
P
R
S
Š
U
T
W
V
Z

Petr Hošťálek

Motoristický publicista,
historik a grafik.
Ale také stále aktivní motocyklový jezdec, který má za sebou několik dálkových expedic. Restaurátor historických motocyklů, soustředěných do exposice Jihočeského motocyklového musea
v Českých Budějovicích.


Dotazy a připomínky ke stránkám prosím zde
(hostalek@tiscali.cz)
.
Veškeré texty, fotografie a kresby uvedené na těchto stránkách je zakázáno dále publikovat bez souhlasu
autorů stránek !


ALCYON - licence Laurin & Klement


Dvouválcový motocykl 500 ccm z roku 1906

Výrobce:
ALCYON - 29, av. de la Grande Armée á Paris XVIe
Informace z knihy 600 marques motocyclistes de Paris, autor Bernard Salvat:

Francouzský motocykl s dvouválcovým motorem rakousko-uherské licence Laurin & Klement a přední odpruženou kyvnou vidlicí Truffault. Zapalování zajištěno nízkonapěťovým magnetem rakouské licence Laurin & Klement, vyrobeným ve Francii.

Text je doplněn výše uvedenou nepříliš dobře rozeznatelnou rytinou, z níž lze těžko usoudit, zda motor má opravdu základ v konstrukci L&K. Přinejmenší je odlišný zcela krytý náhon magnetu umístěného před motorem (pravděpodobně ozubenými koly).

Autor dále píše:
Politika Alcyonu z hlediska motorů je také originální: většinu z nich si značka určitě postavila sama, v La Feriiére-sous-Jougne v letech 1908 až 1932, poté v Courbevoile; jsou různě značeny Alcyon, Zürcher a někdy i CD.
Alcyon ale používal i různé motory výrobců cizích: v letech 1904 až 1908 to byl ZL ve švýcarském Saint Aubin, pařížský Buchet a nakonec Laurin & Klement v Rakousko-Uhersku.

Zajímavé na tom je, že dle slov Michala Velebného z renovační dílny Škoda Auto, není v archivu o spolupráci či prodeji licence francouzské firmě Alcyon žádný záznam.