JIHOČESKÉ MOTOCYKLOVÉ MUSEUM

České Budějovice

exponáty     archiv     kresby     cestopisy     publikace     dílna     tisk
Info pro novináře, presskit.

 vyhledávání:


Petr Hošťálek

Motoristický publicista,
historik a grafik.
Ale také stále aktivní motocyklový jezdec, který má za sebou několik dálkových expedic. Restaurátor historických motocyklů, soustředěných do exposice Jihočeského motocyklového musea
v Českých Budějovicích.


Dotazy a připomínky ke stránkám prosím zde
(hostalek@tiscali.cz)
.
Veškeré texty, fotografie a kresby uvedené na těchto stránkách je zakázáno dále publikovat bez souhlasu
autorů stránek !


Unikátní sbírka pragovek našla azyl v Plzni

Středa 9.srpna 2023 - Právo

Ve vznikajícím plzeňském muzeu veteránů se sešli dva známí sběratelé: Petr Hošťálek (vlevo) a Emil Příhoda. foto Právo - Ivan Blažek Unikátní sbírka pragovek našla azyl v Plzni
Ivan Blažek

"Dobré je to." S těmito slovy se jednašedesátiletý Emil Příhoda v pondělí rozhlédl po plzeňském Depu, kam se přestěhovala význačná část jeho unikátní sbírky pragovek. A všem kolem se ulevilo. Kolekci, v níž nechybí prezidentské vozy nebo kabriolet, ve kterém se proháněla Lída Baarová, sem totiž přemístili bez jeho vědomí. Chtěli starého pána překvapit.

Je dobře, že sbírka bude opět přístupná veřejnosti Emil Příhoda, sběratel

A to se v dobrém slova smyslu povedlo. "Jsem spokojený, je vidět, že se tady udělala spousta práce," řekl Právu Příhoda. "A je dobře, že sbírka bude opět přístupná veřejnosti," dodal.
To už kdysi byla. Jenže expozice ve středočeských Zbuzanech musela být kvůli majetkovým sporům v minulém desetiletí uzavřena a kvůli nedostatku financí nevyšel ani plán Ústeckého kraje na vybudování muzea v Chomutově - tam auta stála poslední tři roky v nevyhovujících prostorách.
"V halách, do kterých pršelo a kde běhaly kuny," připomněl plzeňský sběratel František Čečeil, jeden z těch, kteří se zasloužili o přesun části sbírky do západočeské metropole. Nablýskaná historie již zaniklé pražské firmy tak nakonec zaplnila jednu polovinu haly, v níž Nadační fond Plzeň sobě připravuje muzeum veteránů.

"Pan Praga" propadl vášni pro legendární automobilku, která existovala v letech 1907 - 2006, v polovině minulého století. Podařilo se mu získat zhruba osm desítek vozů, řadu doplňků i rozsáhlý podnikový archiv. Jde o třetí největší světovou sbírku věnovanou jedné značce a díky tomu figuruje i na seznamu UNESCO.
Skoro polovina aut teď parkuje v Depu. "Všechno nejvzácnější je tady," shrnula Zuzana Heroldová Příhodová, která sbírku svého otce vlastní. Pragovka z časů monarchie, limuzíny, v nichž se vozil Beneš i Masaryk.
Zajímavost: koráb s prezidentskou standartou nemá na chladiči sošku vítěze jako jiné staré modely, ale hlemýždě. "Šnek, který dokáže vylézt i po kolmé stěně, symbolizuje obrovský výkon. Je vítěz," vysvětlil Příhoda.
Na dvou kolech

Druhá sekce haly - ještě v roce 2014 tady nocovaly plzeňské trolejbusy - patří především motorkám dalšího známého sběratele, českobudějovického spisovatele, cestovatele a čerstvého osmdesátníka Petra Hošťálka.
"Většina motocyklů z mé sbírky už je tady," sdělil Hošťálek.
K vidění budou stroje prestižních zahraničních značek. Nebo třeba hurikany, československé poválečné tovární závodní speciály. "Myslím, že pro návštěvníky to bude docela zážitek," okomentoval podobu muzea Hošťálek.
To se pro zvané otevře 7. září, symbolicky v den nedožitých sto devadesátých narozenin Lídy Baarové. "Pro veřejnost chceme expozice zprovoznit pár týdnů poté, někdy počátkem podzimu," doplnil Roman Jurečko, předseda správní rady zmíněného nadačního fondu.