JIHOČESKÉ MOTOCYKLOVÉ MUSEUM

České Budějovice

Malá Solnice
Piaristické náměstí
České Budějovice

Otevírací doba:
od 1.dubna do 31.října
denně 10:00-18:00

tel. 723 247 104
exponáty     archiv     kresby     cestopisy     publikace     dílna     tisk
Abecedně řazené materiály k vozidlům z celého světa.

 vyhledávání:

A
B
C
Č
D
E
F
G
H
CH
I
J
K
L
M
N
O
P
R
S
Š
U
T
W
V
Z

Petr Hošťálek

Motoristický publicista,
historik a grafik.
Ale také stále aktivní motocyklový jezdec, který má za sebou několik dálkových expedic. Restaurátor historických motocyklů, soustředěných do exposice Jihočeského motocyklového musea
v Českých Budějovicích.


Dotazy a připomínky ke stránkám prosím zde
(hostalek@tiscali.cz)
.
Veškeré texty, fotografie a kresby uvedené na těchto stránkách je zakázáno dále publikovat bez souhlasu
autorů stránek !


BORGWARD a Hansa-Lloyd lehké 1-tunové nákladní vozy

Původní článek pro Truck Magazin (srpen 2010) od Petra Hošťálka.

Ve třicátých letech produkoval Carl F. W. Borgward svoje nákladní a dodávkové automobily pod firmou Hansa-Lloyd und Goliath – Werke, Bremen. Krátce před vypuknutím druhé světové války, v roce 1938, dal svému podniku jméno Carl F. W. Borgward GmbH.
Carl Friedrich Wilhelm Borgward
Jednotunový valník Hansa-Lloyd typ „Express“ v upraveném provedení pro dopravu dlouhého materiálu. Vyobrazení je z 24. vydání „AUTOTYPENBUCH“ - typového přehledu německých vozidel, vydaného v roce 1936. Zajímavou úvahou je, jak v případě dlouhou tyčovinou naloženého vozu asi posádka nastupovala a vystupovala?!! Malý jednotunový nákladní vůz Hansa Lloyd typ „Express“, vyráběný firmou Hansa-Lloyd und Goliath - Werke, Bremen, byl ve firemních prospektech nabízen již v roce 1936 a to jako standardní valník s rozvorem náprav 2,8 metru, jako valník s úpravou pro dopravu dlouhého tyčového materiálu a jako skříňová dodávka. Byl vybaven řadovým čtyřválcovým benzínovým motorem typu H 1100, stejným, jako se montoval i do osobních vozů Hansa 1100. Tento motor měl vrtání Ø 65 mm, zdvih 82 mm a při celkovém objemu válců 1.088 ccm dával na brzdě 28 koní, což dostačovalo k tomu, aby s jednotunovým náklaďáčkem dokázal uhánět až šedesátikilometrovou rychlostí.
Po technické stránce se jednalo o moderně konstruovaný OHV motor s ventily v hlavě válců, ovládanými od vačkového hřídele prostřednictvím tyček a vahadel. Klikový hřídel motoru byl uložen ve třech kluzných hlavních ložiskách, rovněž ojniční ložiska byla kluzná, kompozicová. Použití pístů z lehké hliníkové slitiny bylo v té době již samozřejmostí a motor měl kompresní poměr 1 : 5,8. O plnění válců se staral jeden horizontální karburátor Solex 26 BF HL, ke kterému palivo přitékalo samospádem z nádrže, umístěné na motorové přepážce za motorem. Benzínový kohout měl řidič v dosahu u svých kolen, pod přístrojovou deskou, plnící víčko nádrže bylo uprostřed kapoty, před čelním oknem kabiny. Bateriové zapalování o napětí 6 V mělo rozdělovač s odstředivou regulací předstihu, dynamo o výkonu 90 W a elektrický startér, vše od firmy Bosch.
Motor byl opatřen suchou jednolamelovou spojkou, převodovka měla čtyři stupně a zpátečku a řazení bylo přímé, dlouhou ruční pákou uprostřed kabiny.Přenos síly na zadní nápravu obstarával kardan, opatřený na obou koncích pružnými gumotextilními kotoučovými spojkami „Hardy“.
Rám vozu tvořily dva lisované podélníky, obě nápravy byly pevné, zavěšené na podélných listových pérech. Protože se jednalo o „pouhou“ jednotunku, musely stačit mechanické brzdy.Ty byly systému „Deutsche Perrot“, působící na všechna čtyři kola. Vpředu měl vůz tehdy běžný rozměr pneumatik pro osobní vozy 4,75 – 18, vzadu byly kvůli únosnosti o něco širší ráfky s pneumatikami 6,00 – 18 Extra, kola byla upevněna čtyřmi šrouby.
Dvoumístná oplechovaná kabina řidiče měla dřevěnou kostru, střecha byla potažena koženkou. Prázdný náklaďáček vážil 1.020 kg a udávaná spotřeba benzínu byla 11 litrů na 100 km.
Logo nově vzniklé firmy Borgward
Po přejmenování firmy v roce 1938 byl jednotunový vůz vyráběn dál pod typovým označením B 1000, teď už ale jako Borgward a s nepatrně silnějším motorem 1.400 ccm, který dával 33 koní. Až do roku 1939 ještě se stejnými blatníky, kapotou a čtyřšroubovými koly, jako původní Hansa Lloyd – „Express“. Pod novým označením Borgward B 1000 se vůz vyráběl od roku 1938. Tady se speciální valníkovo-skříňovou kombinovanou nástavbou, ale stále ještě s původní kapotou, blatníky i koly na čtyři šrouby.
Z přehledu vozidel Wehrmachtu je tento snímek jednotunového valníku Borgward, opatřeného plachtou. V průběhu války byla firmě Borgward přidělena kromě speciální válečné výroby, zahrnující i polopásová vozidla, výroba třítunových unifikovaných (Einheits-) nákladních vozů B 3000 s benzínovými i dieselovými motory. Kromě toho ale firma dodávala Wehrmachtu i lehce upravenou verzi popisované jednotunky typu B 1000, což byl nejmenší nákladní vůz, oficielně zařazený do standardní výzbroje německé armády. Oproti civilnímu provedení měl několik armádou vyžádaných změn. Kupříkladu kola upevněná pěti místo původně čtyřmi šrouby, kvůli zadnímu převisu lehce zkrácenou ložnou plochu a dodával se s třemi oblouky a plachtou.
Valník Borgward B 1000 WH ve službách Wehrmachtu - duben 1941.
Za války - valník Borgward B 1000 WH po havárii...
V poválečných letech 1947-9 bylo smontováno menší množství vozů, převážně z rozpracovaných dílů. Vyznačovaly se použitím větších zadních kol (18" palců).
Z poválečných let jsou i tyto snímky sanitky...

Fotografie dochovaných vozidel:
Lehký 1-tunový valníček Hansa-Lloyd typ Express, patřící autorovi těchto stránek, Petru Hošťálkovi. Na snímku je v roce 1987, kdy jej při "1. rallye historických užitkových vozidel", pořádané VCC-Písek řídil Daniel Heřman z Českých Budějovic (stojící vlevo).
Valníček Hansa 1100 "Express" na dobovém snímku z poválečného Německa.
Jednotunový Borgward z druhé světové války v restaurované podobě, v nátěru odstínu „Feldgrau“ (polní šeď). Na bočním pohledu je vidět odlišný tvar předních blatníků i pozměněnou kapotu u vojenského provedení.
Vůz, už na veteránských SPZ, patří soukromému sběrateli z jižních Čech.
Tentýž vojenský valníček jihočeského sběratele v pohledu zezadu.
KOMENTÁŘE:

4.9.2021 is there a legitimate canadian pharmacy where i can buy stromectol online:
Sex Pills For Women
 
19.12.2021 viagra humor:
prix du levitra en pharmacie
 
18.1.2022 Tauccut:
Kamagra Malaga PleseeSipSes https://apriligyn.com
 

Přidat kometář k článku:
jméno, přezdívka ...

text