JIHOČESKÉ MOTOCYKLOVÉ MUSEUM

České Budějovice

exponáty     archiv     kresby     cestopisy     publikace     dílna     tisk
Info pro novináře, presskit.

 vyhledávání:


Petr Hošťálek

Motoristický publicista,
historik a grafik.
Ale také stále aktivní motocyklový jezdec, který má za sebou několik dálkových expedic. Restaurátor historických motocyklů, soustředěných do exposice Jihočeského motocyklového musea
v Českých Budějovicích.


Dotazy a připomínky ke stránkám prosím zde
(hostalek@tiscali.cz)
.
Veškeré texty, fotografie a kresby uvedené na těchto stránkách je zakázáno dále publikovat bez souhlasu
autorů stránek !


Deník - pátek 3. srpna 2013


Petr Hošťálek: Stroj, který mi projde rukama, je moje dítě
České Budějovice - Motocyklový fanda a sběratel veteránů Petr Hošťálek, zakladatel Jihočeského motocyklového musea v Českých Budějovicích, spojil svůj život se silnými stroji. Náklonnost k veteránům získal už v dětství a nikdy ho neopustila.
"Narodil jsem se v roce 1943 v Mladé Boleslavi, ve městě automobilů, což asi poznamenalo můj osud," říká s úsměvem muž, který na své motorce projel Sibiř, Čínu i Nepál. Od rodinného stromu padlo jablíčko dost daleko: jeho rodiče se poznali na učitelském ústavu, a tatínek byl navíc výborný muzikant.
Petr Hošťálek vyrůstal v Liberci, ale když na to vzpomíná, vypráví zase jen o autech a motocyklech:
"V tom kraji, který byl před válkou díly sklárnám a textilkám hodně bohatý, jste tehdy ještě mohli vidět úžasné staré vozy. Na motorce jsem poprvé seděl v jedenácti letech a už někdy od třinácti jsem denně tajně jezdil po lesních cestách v okolí Liberce."
Studia na liberecké vysoké škole přinesla Petru Hošťálkovi tak trochu zklamání. Začal studovat kvůli automobilům, ale zaměření školy se ze dne na den změnilo. Odešel odtud rovnou k jednotkám PTP, kde se naštěstí zase dostal za volant. Díky tomu přežil vojnu v relativní pohodě, ale cejch pétépáka mu jednou provždy pokazil kádrový profil.
Začátkem roku 1968 se naskytla šance zřídit tovární muzeum v mladoboleslavské Škodovce, Petr Hošťálek se s chutí pustil do shánění exponátů a budování sbírky, ale všechno zhatila normalizace:
"Musel jsem ze Škodovky odejít a ať jsem se pak vrtnul kamkoliv, nikde jsem slušnou práci nedostal. Svými politickými názory jsem se netajil, a navíc moji rodiče emigrovali do Salzburgu, což mi taky dvakrát nepomohlo."
Motorky neumí prodávat
Vystřídal různá zaměstnání a nakonec se rozhodl, že se bude živit půjčováním svých vozů filmařům. Kupodivu to šlo docela dobře. Jeho exponáty jste mohli vidět v různých českých filmech - asi nejvíc se proslavil Bajzův motocykl Hárlej z televizního seriálu Bylo nás pět.
"Problém je v tom, že umím motorky nakupovat a opravovat, ale neumím je prodávat. Stroj, který mi projde rukama, je tak trochu jako moje dítě. A tak se stalo, že mám dnes skoro 150 motocyklů - a taková sbírka už si říká o vystavení", vysvětluje, jak vznikl nápad založit muzeum.
Sen o vlastním muzeu si Petr Hošťálek splnil v devadesátých letech. První útočiště našly jeho motorky v Jílovicích, odkud se přesunuly do Budějovic a dnes je můžete vidět v historické budově Solnice. Jejich majitel kromě péče o svou sbírku také hodně cestuje a píše knihy.
"Další velké sběratelské plány už dnes nemám, sotva stihnu zrestaurovat všechno, co jsem nashromáždil. Uvědomte si, že průměrná renovace jednoho motocyklu trvá i půlduhého roku. Snažím se už nákupy omezit, ale po pravdě řečeno se mi to tak úplně nedaří a každoročně mi tak dva tři exponáty přibudou," uzavírá Petr Hošťálek své životní téma.
Vyprávění Petra Hošťálka o osudu spojeném se starými motocykly nabízí další pořad z cyklu Jihočeši, který si můžete poslechnout ve vysílání Českého rozhlasu České Budějovice na frakvenci 106,4 zítra v 8,30 a v repríze v pátek 10. srpna v 19,05 nebo živě na internetu www.budejovice.rozhlas.cz
(č)