JIHOČESKÉ MOTOCYKLOVÉ MUSEUM

České Budějovice

Malá Solnice
Piaristické náměstí
České Budějovice

Otevírací doba:
od 1.dubna do 31.října
denně 10:00-18:00

tel. 723 247 104
exponáty     archiv     kresby     cestopisy     publikace     dílna     tisk
Abecedně řazené materiály k vozidlům z celého světa.

 vyhledávání:

A
B
C
Č
D
E
F
G
H
CH
I
J
K
L
M
N
O
P
R
S
Š
U
T
W
V
Z

Petr Hošťálek

Motoristický publicista,
historik a grafik.
Ale také stále aktivní motocyklový jezdec, který má za sebou několik dálkových expedic. Restaurátor historických motocyklů, soustředěných do exposice Jihočeského motocyklového musea
v Českých Budějovicích.


Dotazy a připomínky ke stránkám prosím zde
(hostalek@tiscali.cz)
.
Veškeré texty, fotografie a kresby uvedené na těchto stránkách je zakázáno dále publikovat bez souhlasu
autorů stránek !


ITAR 750


Motocykl Itar v předmnichovské československé armádě. Na zádi sidecaru je vidět reservní kolo (včetně kónického ráfku špalíkové brzdy). Vzadu stojí otevřený důstojnický automobil Tatra typ U. Výrobce:
J. Janatka, Praha-Smíchov, Štefánikova 30
Motocykl Itar se sportovním doutníkovým sidecarem, za řidítky pan Josef Pšaidl. Pozoruhodný je na motocyklu namontovaný luxusní francouzský reflektor Marchal. V pozadí je vidět předek lehkého nákladního vozu Škoda 104. Motocykl originální konstrukce ing. Josefa Zubatého z jinonické továrny Walter. Jeho charakteristickým rysem byl dvouválcový čtyřtaktní motor s protilehlými válci (boxer), avšak uložený v rámu podélně, jedním válcem dopředu a druhým dozadu. Původní Zubatého koncept pocházel údajně již z roku 1917, ale firma Walter tento motocykl nikdy nevyráběla a podklady prodala Janatkově firmě.
Janatkovi se podařilo uzavřít zakázku s novou československou armádou, na základě které armádě do roku 1926 řadu motocyklů dodal.
Pepík Pšaidl za řidítky motocyklu Itar. Menší množství strojů ITAR bylo prodáno i soukromým zájemcům, ale když v roce 1926 armáda další objednávky odřekla, nestačilo to k udržení firmy.
KOMENTÁŘE:

5.9.2021 Cialis:
Clomid Sur Internet
 
29.10.2021 Stromectol:
Bentyl Without A Pres
 

Přidat kometář k článku:
jméno, přezdívka ...

text